Znali ste ovo?

2021-07-23

IPL uredaji i laser se primjenjuju unazad 25 godina. Oba uređaja odašilju zraku energije koja se apsorbira u melaninu čime se oslobađa energija koja uništava folikul dlake. Svijetle dlake se ne mogu tretirati s obzirom da nemaju melanin. Iz istog razloga kod crvenih i plavih dlaka postižu se slabiji rezultati jer imaju manje melanina. Da bi se folikul uništio osim što mora biti u anagenoj fazi potrebno je da zraka ima: dovoljnu količinu energije, odgovarajuću valnu duljinu i trajanje. Ovisno o navedenim karakteristikama zrake, pigmentaciji i promjeru dlake javlja se osjećaj peckanja do osjetljivosti. Laseri emitiraju samo 1 vrstu zrake iste valne duljine koja je koherentna tj. usmjerena u jednom pravcu dok IPL uređaj emitira više zraka raznih valnih duljina koje nisu usmjerene u istom pravcu. Teško je govoriti da li je bolji laser ili IPL uređaj. 

Tretmani laserom traju dulje i praćeni su s nešto više osjetljivosti dok kod IPL uređaja tretman traje kraće i manja je osjetljivost. Još uvijek se smatra da je diodni laser zlatni standard za epilaciju jer mu zraka prodire i do najdubljih folikula no razvojem tehnologije brzo se mijenjaju stavovi. Da bi se smanjila eventualna nelagoda koriste se razne metode od pothlađivanja do lokalne anestezije. Što je koža svijetlija, a dlaka tamnija postižu se bolji rezultati. Stoga se savjetuje prije tretmana ne boraviti na suncu i ići u solarije jer tamnija koža upija više energije te su rezultati slabiji i veće šanse za razvoj nuspojava. Neki proizvođači sugeriraju da se primjena njihovih uređaja može koristiti i na tamnoj koži. Jedan od bitnih uvjeta je da se prije tretmana ne koriste sredstva za samotamnjenje i beta karoten. Savjetuje se radi boljih rezulatata prije tretmana samo brijati problematična mjesta kroz 30 dana te dan prije tretmana iz razloga što se brijanjem povećava postotak dlaka u anagenoj fazi i folikul sadrži dlaku koja se uništi. 

Ostale metode za uklanjanje osim brijanja uklanjaju dlaku te kod tretmana nema dlake koja bi s trebala uništiti. Nakon tretmana moguće je prolazno kraće crvenilo i peckanje. Svakako se savjetuje poslje tretmana izbjegavati sunce i koristiti zaštitna sredstva protiv sunca. U rukama nestručne osobe moguće su teže nuspojave zbog upotrebe veće količine energije. Nakon tretmana dlake će dalje rasti no nakon 10 dana dolazi do njenog ispadanja.Iz razloga što sve dlake nisu u istoj fazi potrebno je tretman u više navrata ponoviti, obično 3-5 puta. Razmak između tretmana bi trebao iznositi 6-8 tjedana no tu treba voditi računa: o lokalizaciji jer nemaju sve dlake istu duljinu ciklusa, debljinu i gustoću dlake, etničko porijeklo, dob i hormonalni status. Teško je predvidjeti eventualni broj tretmana jer on jako varira zbog prije navedenih faktora uz još niz faktora: dubina folikula, karakteristike zrake, uređaj i dr.. Postoji manji postotak ljudi koji unatoč tome što spadaju u grupu koja bi trebala imati dobre rezultate slabo reagiraju zbog nepoznatih razloga.Teško je usporediti lasere i IPL uređaju po rezultatima epilacije dugoročno znog neujednačenih parametara:Prekratki termini kontrole jer dovoljan broj folikula nije ušao u anagenu fazu usporedba raznih lokalizacija jer dlake na raznim mjestima imaju različitu duljinu ciklusaNetočne metode brojanja folikulaNakon što je potrebni broj tretmana proveden ne znači da na tretiranom mjestu dlake više neće rasti. Doći će nakon nekog vremena ponovno do izrasta dlaka, ali u znatno manjem postotku i biti će slabije tj. svijetlije ili tanje te se opet mogu tretirati. Stopa izrasta dlaka nakon kraja tretmana se ne može predvidjeti niti duljina perioda do novog izrasta dlaka koji traje prosječno 2-4 godine.Dugoročno nisu uspostavljene studije o eventualnom utjecaju na zdravlje. 

Kod epilacije dlaka s laserima i IPL uređajima se ne može govoriti o trajnom uklanjanju dlaka nego o trajnom smanjenju broja dlaka. Prema FDA (US Food and Drug Administration) samo par proizvođača je dobilo dozvolu da deklarira njihove uređaje za trajno smanjenje broja dlaka, a ne za trajno uklanjanje dlake. Veći broj tretmana vodi većem postotku smanjenja dlaka. Rezultati ovise o pacijentu, uređaju i osobi koja tretira. Epilacija laserima i IPL uređajima je velika pomoć ženama no i sve većem broju muškaraca koji se podvrgavaju tretmanima. Jedini ograničavajući faktor je cijena metode.

Izradite web-stranice besplatno! Ova web stranica napravljena je uz pomoć Webnode. Kreirajte svoju vlastitu web stranicu besplatno još danas! Započeti